ALPAKKALANGAT JA -SUKAT
Alpakkanlankaa kertyy meille yli oman villasukkatarpeen.
Siksi tarjoamme omien alpakoidemme villasta kehrättyä värjäämätöntä
lankaa myös teille!
Alpakoita on kaiken kaikkiaan 21 eri värisävyä, eikä lankojamme ole värjätty. Suurin osa väreistä on valkoisen eri sävyjä, koska kaikista maailman alpakoista 90 % on valkoisia. Itse tykkäämme värillisistä alpakoista, koska ne ovat mielestämme persoonallisemman näköisiä.
Hyvä villantuotantoalpakka on yksivärinen. Oma lankamme tehdään Pirtin Kehräämössä Hiirolassa. Kehräysteknisistä syistä johtuen alpakanvillaan lisätään 25 % lampaanvillaa. Olemme teetättäneet tavallisen langan lisäksi myös hahtuvalankaa, josta saa kudottua nopeasti muhkean kaulahuivin!
ALPAKKALANGAT
Langassa alpakka 75 % ja lammasta 25 %.
Vyyhdissä on 100 g lankaa. Tex 3x140.
Hinta...................................16 e/vyyhti
ALPAKKAHAHTUVALANGAT
Langassa alpakka 75 % ja lammasta 25 %.
Vyyhdit ovat erikokoisia ja ne on hinnoiteltu painon mukaan. Tex 4x285.
Hinta...................................16 e/100 g
![]() |
Psst... Moni meistä ei ole syntynyt sukkapuikot käsissä. Siksi meillä on myynnissä myös erittäin suosittuja perulaisia alpakkasukkia. Sukkia lähetellään ympäsi Suomea. Erityisen suosittuja ne ovat Lapin poromiesten joukossa;)
Tässä linkki verkkokauppamme sukkatarjontaan.